سعید زاهد

مانترا چیست ؟ + معرفی بهترین مانترا ها

مانترا چیست؟

مانترا واژه‌ای از زبان سانسکریت است که به تکرار موزون مجموعه آواهای هماهنگ و تکرار شونده اطلاق می‌شود. این روش برای آزاد شدن فکر، اندیشه و افزایش قدرت تمرکز انجام می‌گیرد.

تمرینی از جنس مراقبه و مدیتیشن که بر جسم و روح تاثیرات مثبت فراوان داشته و در افزایش قوای ذهنی موثر است. انجام این تمرین ذهنی در ابتدا متعلق به آئین بودایی، هندو، سیک و جینومزدیسنا بوده و بسیار ستوده شده است. اما امروزه و با اثبات اثرات مثبت آن بر ذهن، به سایر نقاط جهان و مکاتب فکری نیز راه یافته و طرفداران زیادی دارد.

در این مطلب:

  • به معرفی این نوع مراقبه و کارکردهای آن می‌پردازیم.
  • از نکات لازم در اجرای صحیح آن برایتان می‌گوئیم.
  • از فواید انجام این تمرین و نوع مناسب آن برای هر فرد بیشتر خواهیم دانست.

با ما در مطالعه این مطلب خواندنی همراه شوید.

مانترای اوم چیست و چه عملکردی دارد؟

دنیای پر ازدحام و شلوغ عصر ما با تمام توانایی‌ها و فرصت‌هایی که برای انسان‌ها فراهم آورده، از مشکلات و محدودیت‌ها نیز مصون نیست! چه بسیار مواقعی که ساعات آرامش و لحظات تمرکز به غنیمتی دست نیافتنی بدل می‌شوند و چه بسیار انرژی‌ها که به‌واسطه آشفتگی ذهن به‌هدر می‌روند.

این روزها در هیاهوی زندگی و تکنولوژی، به‌دست آوردن و حفظ آرامش و تمرکز برای هر یک از ما فرصتی است که تنها با تمرین و آمادگی ذهنی پدید می‌آید.

مراقبه و تمرینات ذهنی برای حصول این مورد نیز از راه‌هایی است که در جهان مدرن و امروزی مسیری روشن را برای دستیابی به قوای ذهنی بالا به‌ روی افراد می‌گشاید.

این عمل به‌معنای تکرار موزون آواهایی هماهنگ و مشخص، یکی از همین روش‌هاست. این واژه برگرفته از زبان سانسکریت، در واقع اجرای آئينی است که هدف از آن به‌دست آوردن تمرکز و آرامش بوده و ذهن را به افق روشن باور و ایمان قلبی می‌رساند.

بالاترین و خالص‌ترین نوع این مراقبه زمانی است که کار با یک آوای خالص مانند صدای آبشار یا نوای موسیقی طبیعت که ذهن را در رسیدن به بالاترین درجه توان و تمرکز یاری می‌کند. این بخش به مانترای اوم موسوم است.

به‌عبارتی نوعی تفکر آزاد و رها از دنیای مادی است که موانع حسی تمرکز را از میانه راه برداشته و به فرد قدرت شناخت حقیقت را می‌دهد.

اما اگر بخواهیم از عملکرد و شیوه تاثیر این روش برایتان بگوئیم پیش از هر چیز بیان این نکته ضروری به نظر می‌رسد که اجرای این برنامه، قدرت آزادسازی انرژی نهفته درون را به افراد می‌بخشد. همان نیرویی که ذهن را در رسیدن به آرامش درونی یاری کرده و شادی و شعف را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

چگونه مانترا بگوئیم؟

چگونه مانترا بگوییم؟

این روش که با تکرار آواهای موزون و حساب‌شده‌ای از زبان سانسکریت انجام می‌شود نوعی مراقبه و ذن به‌شمار می‌آید. به این معنا که تکرار پیوسته و آهنگین کلماتی است که ذهن شما را به‌طور کامل به‌خود معطوف کرده و در نهایت ملکه ذهن شده و به شما آرامش می‌بخشد. پس در اجرای «آ» رعایت نظم و آداب کاملا ضروری و الزامیست!

انتخاب واژه یا آوای مورد نظر جهت این کار اغلب از میان اسامی خداوند صورت گرفته و روح انسان را متوجه حقیقت درون می‌کند. این بخش به‌واقع کلید واژه و رمز دستیابی به آرامش و تمرکز واقعی است.

همان گوهری که همه در جستجوی آن هستیم!

سوژه انتخابی برای ذکر یا آوا، در واقع مسیری است که فرد برای رسیدن به آرامش انتخاب می‌کند. اما آیا می‌توان این مسیر را بی هدف و به‌ هر شکل دلخواه طی کرد؟

از آنجا که در این اذکار، هدفی مشخص پنهان شده و فرد برای دستیابی به آن هدف تلاش می‌کند، شیوه اجرای این آئین نیز باید هدفمند و مشخص باشد.

نکات مهم در اجرای صحیح مانترا!

  • انتخاب روش در نخستین گام: شکل اجرای انواع مراقبه از این نوع باید تا مدت‌ها ثابت بوده و این کلمات یا عبارات باید بارها و تا مدت‌ها به توالی تکرار شوند. از طرفی انتخاب از بین گوناگونی واژه‌ها و عبارات در این مورد و ایجاد تغییر در آن تنها از طرف استاد این روش امکان‌پذیر و بدون زیان است. پس لازم است در انتخاب و ثبات آن دقت داشته باشیم.
  • نظم: جهان نظمی پنهان دارد که تنها چشم‌های بصیر و بینا قادر به رویت آن هستند. برای رسیدن به قوای ذهنی متمرکز و آرامش درون تکرار منظم واژه‌ها حتی از تعداد آن مهم‌تر است. پس در طی این مسیر از نظم خارج نشوید!
  • تکرار تعداد معین: لازم است برای رسیدن به نتیجه بهتر، هر مانترا به تعداد مشخص تکرار شود. برای آنکه تعادل بین جسم و انرژی آزاد شده حفظ شود بهتر است کار آواخوانی یا تکرار با تعداد کمتر آغاز و به‌مرور افزایش یابد. استفاده از وسیله‌ای مثلا تسبیح برای شمارش و خارج نشدن از نظم تعداد مفید خواهد بود.
  • باور قلبی، پذیرش و ایمان: انجام هر نوع مراقبه، تنها زمانی به نتیجه مفید و مورد نظر می‌رسد که پیش‌زمینه باور قلبی را با خود به ‌همراه داشته باشد. بدون شک، تکرار ماشینی و بدون اعتماد قلبی هیچ عبارت یا کلامی شما را به آرامش و قوای ذهنی نخواهد رساند.
  • درک تفاوت و اگاهی از معنای کلام: عباراتی که در مراقبه و برای رسیدن به آرامش ذهنی بیان و تکرار می‌کنیم، هر یک دارای معنا و مفهومی خاص هستند. بدون درک این مفاهیم و آشنایی با معانی آنها، بی‌شک نخواهیم توانست روی تاثیر آنها بر ذهن چندان حساب باز کنیم.
  • روش اجرا: در اجرای این روش از راه‌های گوناگون استفاده می‌شود. برخی عبارات را در ذهن خود مرور می‌کنند و برخی آن را به‌شکل زمزمه بر لب‌ها جاری می‌کنند. اما اگر آشفتگی ذهن در میانه راه مانع از تکرار صحیح عبارات شود، بلندگویی یا بیان اذکار با صدای بلند را می‌توان جایگزین روش‌های قبلی کرد.

مانترا چه فوایدی دارد؟

مانند هر نوع دیگر از مراقبه، این تمرین نیز فواید زیادی برای روح و جسم افراد دارد. با این توضیح که بسته به حالات افراد، هر کس بخشی از این فواید را جذب می‌کند.

نخستین و عمومی‌ترین فایده تکرار این آواها، رسیدن به ارامش قلبی و دوری از انرژی‌های منفی است.

در هر حال دامنه این تحول بسیار وسیع است:

تکرار آواهای تک هجایی گاه با سازهای کوبه‌ای همراه بوده و چاکراهای انرژی را در بدن می‌گشاید.

مانتراهای چندبخشی و قوی و آوازخوانی مقدس با انرژی بسیار قوی الگوی والا و توانایی بسیار در ذهن ایجاد می‌کند. در حد واسط این مراحل نیز پاک کردن وجود از نیروهای منفی و جایگزینی انرژی‌های مثبت قرار دارد که همگان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

و در پایان… سخن آخر!

اگر بخواهیم از مانترا و تاثیرات همه‌جانبه آن بگوئیم سخن زیاد است و بی‌شک در مطلب به این کوتاهی نمی‌گنجد. اما استفاده از این روش برای رسیدن به آرامش و بازیافت قوای ذهنی پنهان در افراد را به‌طور خلاصه می‌توان راهی امن و آرام برای پیوند با حقیقت وجود نامید. شیوه‌ای برای رسیدن به خود درون که افراد را با هم‌آوایی و تکرار به مسیر کسب انرژی‌های مثبت رهنمون می‌شود.

نظم نهفته و اجرای صحیح کلید واژه‌ها همراه با تمرکزی که از این طریق به‌دست می‌آید به آزاد شدن انرژی درونی منجر شده و در نهایت به آرامش و شعف منتهی می‌شود.

معرفی بهترین مانترا ها

1- اولین مانترا که جزو پرمخاطب ترین مانترا های ما در ماه های اخیر بوده، مانترای جذب ثروت است. برای ورود به محتوای مانترا جذب ثروت کلیک کنید.

2- دومین مانترا که یکی از بهترین و موثرترین مانترا های ساخته شده در سالهای اخیر است، مانترای شفابخش و همسویی با جهان هستی نام دارد. در زمان مدیتیشن، با تکرار این مانترا، لحظاتی به درون خود رجوع کنید و در خلوت افکار، از همسویی با جهان هستی، بیشترین استفاده را ببرید. برای استفاده از مانترا همسویی با جهان هستی کلیک کنید.

3- سومین مانترا درمورد جذب عشق است. کافیست در هنگام مراقبه، هجا های این مانترا را با انرژی مثبت، تکرار کنید تا درهای عشق جهان هستی به روی شما باز شود. برای ورود به مانترا جذب عشق کلیک کنید.

4- چهارمین مانترا نیز درمورد برانگیخته کردن رابطه عاطفی است. این مانترا، بخصوص برای کسانی که از رابطه عاطفی یا شریک زندکیشون گله و شکایت دارند که بی توجهی میکنه یا سرد شده مناسب می باشد. این مانترا باعث بالا رفتن ارتعاش دوست داشتن خود شده ، و فرکانس جذب یک رابطه عاطفی رو سبب می‌شود. برای دانلود مانترا بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.

خروج از نسخه موبایل